Uğur Kurt anması

Bir yakınının cenazesi için gittiği Okmeydanı Cemevi’nde Polis Sezgin Korkmaz tarafından öldürülen Uğur Kurt ölümünün 10’uncu yıldönümünde öldürüldüğü yerde anıldı.

Anmaya Kurt’un yakınları ile CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney ve Şişli Belediye Başkanı Resul Emrah Şahan ve çok sayıda yurttaş katılım gösterdi.

Anmada konuşan Okmeydanı Cemevi Başkanı Eren Yıldırım mahkemenin verdiği kararla Alevilerin adalete olan inancının bittiğini belirterek “Uğur Kurt’u katleden polis ödül gibi bir ceza aldı. 1 yıl 8 ay cezası 12 bin 100 lira para cezasına çevrildi. Cemevi bahçesinde bir Alevi öldürmenin cezası bu; ödül gibi bir ceza. Adaletin Alevilere görünen yüzü bu. Uğur Kurt’un davası cemevinde öldürülen bir kişinin davası olmaktan ziyade sokakta yürüyen, toplu gösterilere katılan ve hatta hiç kimsenin yaşam hakkının olmadığının en net göstergesidir. Bu adaletsizlik Uğur’a değil bizzat adaletin kendisine yapılmıştır. Sivas’ta 33 canımızı yakanlar, Hrant Dink’i katleden, Uğur Kurt’u katleden serbest. Fakat, düşüncelerinden dolayı onlarca insan cezaevinde. Polis 10 yıl önce Uğur Kurt’u öldürdü, mahkeme de vermiş olduğu bu kararla Alevilerin adalete olan güvenini öldürmüştür” dedi. Kaynak: Cumhuriyet

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir