HomeGüncel Haberler

Hace Bektaş Anma Etkinliği

Hace Bektaş Anma Etkinliği

Hace Bektaş Veli’yi anma törenleri Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bu yıl ulusal 56'ncı kez düzenlendi. Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Baş

Sivas’ın Işığı Sönmeyecek!
Gazi, Ümraniye Katliamı Davası 4 Kasım’a ertelendi
Murtaza Demir’in ‘Cami istemeyiz’ dediği için yargılandığı dava 16 Kasım’a ertelendi

Hace Bektaş Veli’yi anma törenleri Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bu yıl ulusal 56’ncı kez düzenlendi.

Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Güzelgül Alevilerin taleplerinin yer aldığı bildirgeyi okudu. Alevilerin haklarının verilmesini istediklerini belirten Güzelgül, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar uygulansın. Devlet Alevi katliamlarından dolayı özür dilesin. Munzur’da, Kaz Dağları’nda katliam son bulsun” dedi. Derneğimizi temsilen yönetim kurulu üyemiz aynı zamanda müzisyen Hubyarlı Murat Yıldırım töreni takip etti.

‘HACI BEKTAŞ DOSTLUK ÖDÜLÜ’ MUSA EROĞLU’NA VERİLDİ

Hacı Bektaş Dostluk ve Barış Ödülü sanatçı Musa Eroğlu’na CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından verildi. Eroğlu burada yaptığı konuşmasında, “Hacı Bektaş’ın anma törenlerinde akademik insanların burada olması büyük kazanç. Biz zaten Anadolu gibi yaşıyoruz. Bizi ellimizden tutup kültürel olarak bir yere taşıyacak insanlara ihtiyacımız var. Hepimiz biz buralıyız. Burada mücadele edeceğiz ve kazanacağız. Tarihe bakıyorsun kim var Dadaloğlu. Biraz daha beride Köroğlu. Biraz daha beriye geliyorsun Musa Eroğlu var. Kemal Kılıçdaroğlu var. Biraz daha beriye geliyorsun İmamoğlu var. Sizleri seviyorum. Bu ödülü sizin için alıyorum” dedi.

31 Mart seçimlerinin ardından Hacıbektaş Belediye Başkanı seçilen Arif Yoldaş Altıok, göreve başlamasının ardından son iki yıldır ekim ayında düzenlenen Hacı Bektaş anma etkinliklerinin tarihini değiştirmişti. Etkinliklerin 16-18 Ağustos tarihlerinde düzenlenmesi kararı seçim sonrası yapılan ilk meclis toplantısında alınmıştı.

Kaynak: gazeteduvar

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: