HomeGüncel Haberler

Gazi, Ümraniye Katliamı Davası 4 Kasım’a ertelendi

Gazi, Ümraniye Katliamı Davası 4 Kasım’a ertelendi

26 yıl önce12 Mart 1995 günü, Gazi Mahallesi’nde bulunan bir pastane ile yakınındaki kahvehanelere bir taksi içinden otomatik silahlarla ateş edilere

Sivas’ın Işığı Sönmeyecek!
Laik egitim insanca yaşam mitingi
Hdp’ye mihman olduk

26 yıl önce12 Mart 1995 günü, Gazi Mahallesi’nde bulunan bir pastane ile yakınındaki kahvehanelere bir taksi içinden otomatik silahlarla ateş edilerek Gazi Mahallesi’nde toplam 17 can yaşamını yitirmişti. Gazi Mahallesi’nde yaşanan ve günlerce süren bu katliamı protesto amacıyla, 15 Mart 1995 tarihinde, Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi 30 Ağustos İlk Öğretim Okulu önünde toplanan kalabalığa açılan ateş sonucu ise 5 canımız yaşamını yitirmiş, onlarcası yaralanmıştı. Tarihe “Gazi-Ümraniye Katliamı” olarak geçen katliamın davası 23 yıl aradan sonra görülmeye başladı. Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ümraniye Katliamı davasının duruşması 4 Kasım’a ertelendi.

Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, ailelerin yanı sıra HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen, PSAKD Ataşehir Cemevi Başkanı Gülsev Kaya, Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Hüsnü Korkmaz, Gaziosmanpaşa Cemevi Başkanı Hıdır Çam, DAD Genel Sekreteri Bülent Felekoğlu ve derneğimiz adına,  Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Sekreteri Yeşim Kantekin katıldı.