HomeGüncel Haberler

Basına ve kamuoyuna

Basına ve kamuoyuna

ABF Genel Merkezi Yönetimi ve tüm bileşenlerine, Canlar, Aleviliğe ciddi katkı ve kazanımlar sağlayacağını umut ederek kurulmasında ve sonrasın

Gazi, Ümraniye Katliamı Davası 4 Kasım’a ertelendi
Sivas Şehitlerini andık
Sezgin Kartal tahliyesi 22 Hazirana ertelendi

ABF Genel Merkezi Yönetimi ve tüm bileşenlerine,

Canlar,

Aleviliğe ciddi katkı ve kazanımlar sağlayacağını umut ederek kurulmasında ve sonrasında bizlerin de emeği olan Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’nun misyonu ve vizyonuyla örtüşmeyen gelişmeler yaşamaktayız.

Yüzlerce yol ereni ile kuruluşunu ilan eden bu birlik, Aleviliğin inançsal yaşanan sıkıntılarına çözüm üretmesi, asimilasyon politikalarına karşı inançsal duruş sergilemesi ve kendi örgütlenmelerimiz içinde yaşanan sorunlara inançsal müdahaleyi yapabilmesi amacıyla yola çıkmıştı. Yanlış yönetimler ve aldıkları kararlar sonucu sadece iki buçuk yıllık bir süreçte küçülmeye neden olanlar sebebiyle İnanç Kurulu misyonundan uzaklaşmaya devam etmektedir.

En son yapılan genel kurulunda ve sonrasında rızalık esaslarımıza uyulmadığına şahit olurken yine yakın zamanda Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Başkanı seçilen Hasan Kılavuz’un Diyanet İşleri başkanı ile görüşme şeklinde rızalık esasımız yok sayılmıştır.

Bugün gelinen noktada ABF İnanç Kurulu Başkanının gerek Alevi inancına gerekse diğer inançlara hakaret eden, Sünni İslam’ı yayma ile görevli(!), cemevleri kırmızı çizgimizdir diyen, Aleviliği yok sayan Diyanet İşleri Başkanını kabul etmiştir. Yapılan görüşmelerin içeriğinin ne olduğu hakkında herhangi bir bilgi verilmemesi, görüşmenin sonunda basından öğrendiğimiz kadarıyla Diyanet İşleri Başkanı’nın ABF İnanç Kurulu Başkanına adeta İslam’ı tebliğ etmek için Kuran hediye etmesi ve Hasan Kılavuz’un bu hediyeyi kabul etmesi bizleri derinden yaralamıştır.

Geçerken uğradım anlayışı bizi değersizleştiren bir yaklaşım taşırken kaldırılmasını istediğimiz kurum ziyaretini Alevi kamuoyuna kazanım diye sunması değerlerimizden ve taleplerimizden uzaklaştığının göstergesidir. Bu nedenle Hasan Kılavuz’un bu görevi bizler adına devam ettirmesini kabul edemeyeceğimizi ABF ve kamuoyu ile paylaşmış idik. Son yapılan İnanç Kurulu toplantısında Hasan Kılavuz’un inanç kurulu üyesi dedelere hakaret etmesi, “Gücü yeten varsa gelsin istifa ettirsin” gibi ifadeleri kullanarak toplantıyı terk etmesi; ayrıca son yapılan ABF danışma kurulu sonrasından bugüne kadar konuyla ilgili herhangi bir adım atılmadığından dolayı böyle bir birliğin içinde daha fazla yer alamayacağımızı ve Alevi Bektaşi İnanç Kurulu’ndan ayrıldığımızı Alevi toplumuna ve kamuoyuna beyan ederiz.

Dursun Önal

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0